Додати в закладки
Вхід  |  Реєстрація
Пошук по сайту: Розширений пошук по сайту
Туристам
Оголошення
Про Чернівці
Довідка
Транспорт
Архів новин» Монумент цісарю
рубрика: Про Чернівці » Пам'ятники культури | переглядів: 611
Монумент цісарюВ парку ім. Юрія Федьковича знаходиться згадка про старі Чернівці – пам’ятник австро-угорському імператору. Адже ніде більше в Україні не зустрінеш такий монумент. За правління саме цієї людини Чернівці почали процвітати, стало багатим містом. Буковинська столиця недавно відновила пам’ятник імператору Франсу Йозефу.
Цісар правив Австро-Угорщиною 68 років, посівши престол в 1848 році 18-річним юнаком. Саме за його правління Буковина перетворилася на самостійне герцогство.

Монумент вистроїли в честь 60-річчя правління імператора в 1908 році, хоч відвідував Чернівці він в 1880 році. Ініціатором спорудження пам’ятника був радник крайового суду І. Калінеску. Місце вибрав на Габсбурзькій височині професор Чернівецького університету доктор М. Фрідвагнер. Професор школи Ю. Зламал виготовив макет, план по оформленню території навкруги монументу підготовив міський садівник Г. Паушек. Адвокат М. Гольденберг доповів про ідею увічнення цісаря чернівецькому бургомістру барону фон Фюрту 13 жовтня 1907 р. Так над цим маленьким монументом працювало багато осіб різного етносу, а чернівчани різних національностей щедро давали пожертву на спорудження.

Лиш як встановили пам’ятник на ньому майорів бронзовий медальон вартістю 1 800 крон, який відлив у Відні в цісарсько-королівській ливарні А. Крупп. На медальоні був наступний напис: "На вічну згадку про 60-річний ювілей славного правління цісаря Франца-Йозефа І. 1848-1908. Споруджений "Товариством прикрашання міста Чернівці".

А от сам пам’яник виготовили в відомій майстерні чернівчанина К. Кундля з місцевого вапняка. Відкриття монументу відбулося 18 серпня 1908 року, звучала урочиста музика 41 полку.

Вартість робіт становила 2 280 крон. Відкриття «цісарської скали» додало популярності парку на пагорбі Домінік. За румунського панування було знято бронзовий медальйон з пам’ятника, так як він нагадував старі часи, а парк перейменувано на честь принцеси Єлизавети.

В пізніші роки піонерам, що проводили час в літньому таборі в парку Шевченка (саме так в роки радянщини називався цей зелений масив) і на думку не спадало, чим раніше була дивна скеля, що нагадувала уламок старовинної фортеці.

У 1998 році завдяки втручанню Володимира Заполовського, пожертв благодійних австрійських організацій та інших краєзнавців «цісарську скелю» було відновлено. Знову почепили медальйон, який відлив скульптор В. Жуков, який мав вагу сто кілограм. Урочисте відкриття відбулося 18 серпня 1998 року в присутності академічних товариств з України, Німеччини та Австрії. Але, на жаль, в 2001 р. вандали збили медальйон, причину цьому важко пояснити.

Коментарі (0)   Додати коментар Відправити другу   Версія для друку  


Інше по темі:


 • Пам'ятник Францу Йосипу
 • Пам'ятник Героям Буковинського куреня
 • Пам'ятник Тарасу Шевченку
 • Пам’ятник «Чернівцям — 600 років»
 • Чернівецький національний університет

 • » Додавання коментаря
  Ваше Ім’я:
  Ваш E-Mail:

  Код:
  Включіть це зображення для відображення коду безпеки
  оновити, якщо не видно коду
  Введіть код:

   


  Курсы НБУ на сегодня


  Опитування
  Затримання чиновників і політиків це:

  Репресії
  Боротьба з корупцією
  Помста
  Дурість
  Залякування інших


  Вхід на сайт

  Головна сторінка  | Зворотній зв'язок
  © 2010 - 2011 Молодий Буковинець